Kryesore

Meta takon ambasadorin e Ukrainës: Jemi në një linjë me BE-në dhe NATO-n


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:48 - 28/02/22 |
Opi Nion

Presidenti Ilir Meta është takuar me ambasadorin e Ukrainës në  Shqipëri, Volodymyr Shkurov.

Meta tha se Ukraina është një shembull frymëzues, teksa theksoi mbështetjen e Shqipërisë ndaj qëndrimeve të NATO dhe BE ndaj Rusisë.

 “Sot po jep shembull  frymëzues për të mbrojtur veten por edhe vlerat më të mira Evropiane ndaj jemi në krah të Ukrainës dhe të presidentit Zelenski. Jemi për të shprehur edhe njëherë tjetër ngushëllimet më të sinqerta për viktimat e pafajshme dhe të gjithë të lënduarit nga ky agresion i pabesë dhe i pajustifikuar. Natyrisht që ne kemi bërë dhe do të bëjmë të gjitha përpjekjet bashkë me vendet demokratike për të nxitur armëpushimin dhe rikthimin e rrugëve diplomatike të ndalimit të kësaj lufte por njëkohësisht ne besojmë se vetëm rrugë e dialogut nga pozita të barabarta është zgjidhja për këtë situatë. Ne si vend anëtar i NATO dhe që synon të anëtarësohet në BE, qëndrimet tona kanë qenë të  qarta në një linjë të plotë me Naton dhe Be. Dua të falenderoj të gjitha institucionet tona”,-tha Meta./Opinion.al

Pas