Kryesore

Meta: Qeveria është rrëzuar, Rama të më tregojë ditën dhe vendin kur…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:05 - 10/10/20 |
Opi Nion

Presidenti Ilir Meta i ka vijuar replikat nga Malësia e Madhe me kryeministrin Edi Rama, ku ishte i pranishëm në ceremoninë e përkujtimit të “100-vjetorit të luftës së Koplikut”.

Meta theksoi se qeveria “Rama” ka rënë, ndërsa i kërkon kryeministrit që të tregojë ditën dhe orën kur ai është takuar me persona që janë subjekte të OFL.

“Presidenti asnjëherë nuk ka qenë njësh me politikën e opozitës, sepse për disa nga cështjet kryesore sot zoti Tao do ishte kryetar i opozitës dhe do i jepte mundësi të kthehej në rrugën e humbur të së majtës. Kam unë një pyetje: Pse janë kundër 5 qershorit? Psë janë për bllokimin e çeljes së negociatave? A ka ndryshuar gjë programi i PS? Pse vënë në diskutim sovranitetin e Kosovës? Me deklarata të komanduara të tij, se do kemi në pak vite një president të përbashkët, që do të thotë s’ ka nëvojë të kemi më Kosovë të pavarur. Pse hodhën në gjyq kryeministrin e Kosovës? Kush ua kërkoi? Dhe pasi e hodhën në gjyq, pse tërhiqen nga gjyqi? Është e qartë se aty do provoheshin përpjekjet për ndarjen e Kosovës. E harruan këta që ishin socialistët që patën rol historik. Pra presidenti ka qënë është e do të jetë i popullit, interesit kombëtar i kushtetutës. Thonë se po e dëmton shqipërinë jashtë, kam një pyetje për ju ? Kush i ka cuar cështjet në Venecia? Presidenti apo pseudomaxhoranca? Menduan se do blejnë edhe një opinion gjysmak, edhe për të rrëmbyet të vetmin institucion të popullit shqiptar.  Tani kam një pyetje tjetër, u kam bërë një pyetje Dje ishte Asambleja e LSI, se vetëm për LSI u fol. Kryeministri dhe kreu i PS, ka deklaruar se takon skutave njerëz me rekorde kriminale që ndiqen nga OFL dhe u kërkon angazhime për vota. Tani unë i bëra letër Asamblesë, jo zotërisë, ai ti japë llogari asamblesë, dhe ti thotë shqiptarëve: Kë ka takuar Presidenti skutave, ku e ka takuar vendin dhe ditën . Qeveria është rrëzuar prej kohësh, po ju ose nuk e shikoni ose nuk doni.

Do uleni për debat publik?

Po e pres, që sot, që tani .. Qeveria ka rrëzuar veten dhe ka zero legjitimitet për sa kohë shkatërron procesin zgjedhor, i vë kazmën marrëveshjes së 5 qershorit dhe kujton se me presione e blerje e frikësime./ Opinion.al

Pas