Aktualitet

Meta në samitin e Brdo-Brijunit: Anëtarsimi në BE, përparësia më e lartë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:19 - 17/05/21 |
Opi Nion

Presidenti Ilir Meta ka qënë ditën e sotme i pranishëm në Slloveni, ku dhe është duke u zhvilluar samiti i Brdo-Brijunit, i cili shënon edhe 10-vjetorin e kësaj nisme rajonale.

Nëpërmjet  një postim në “Facebook”, Meta shkruan se anëtarësimi në BE vazhdon që të jetë përparësia më e lartë e Shqipërisë dhe qëllimi ynë strategjik kombëtar.

Ndër të tjera Presidenti Meta shton se mbështetja e Procesit të Brdo-Brijunit për ambiciet e Shqipërisë për të filluar sa më shpejt të jetë e mundur negociatat, është një mesazh i fortë për të ardhmen strategjike dhe të pakthyeshme europiane të këtij rajoni.

‘Anëtarësimi në Bashkimin Europian vazhdon të jetë përparësia më e lartë e Shqipërisë dhe qëllimi ynë strategjik kombëtar. Kushtëzimi i vendosur nga BE është një provë e rëndësishme për funksionimin e institucioneve demokratike dhe sundimin e ligjit. Mbështetja e Procesit të Brdo-Brijunit për ambiciet e Shqipërisë për të filluar sa më shpejt të jetë e mundur negociatat, është një mesazh i fortë për të ardhmen strategjike dhe të pakthyeshme europiane të këtij rajoni.’- shkruan Meta./Opinion.al

Pas