Aktualitet

Meta ktheu ligjin për “Bashkëqeverisjen”, Rama: Do e kalojmë ashtu siç është


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:39 - 10/12/21 |
Opi Nion

Disa ditë më parë Presidenti Meta nuk dekretoi por ktheu në Kuvend për rishqyrtim ligjin për “Bashkëqeverisjen”.

Në një aktivitet të organizuar në Shkodër sot kryeministri zgjodhi t’i përgjigjet Presidentit për këtë çështje dhe tha se ligji është kthyer për arsye të mosarsyes së presidentit, por do të kalojë  ashtu siç është.

“Nëse deri dje lëvizja dhe spostimi i pengesave ishte çështje e të ardhmes kjo sot është çështje e të tashmes. Sot kemi 95% të shërbimeve që shteti kryen për qytetarët që i drejtohen zyrave të shtetit për një dokument të caktuar që janë në kompjuter apo telefon. 95% të shërbimeve të të gjitha llojeve dhe të gjitha kategoritë. Vetëm 5% e shërbimeve nuk janë të disponueshme online sepse lidhen me prezencën e qytetarit. Kur duhet të marrë pasaportë apo kartë ku kërkohen shenjat e gishtave. Nuk janë shërbimet e jetës së përditshme. Në vitim ku po hyjmë ne do të mbyllim sportelet.

Është një vendim i fortë por i pashmangshëm për të orientuar qytetarët në sistemin e ri të shërbimeve duke u hequr nga kurrizi, barrën e humbjes së kohës dhe torturave që i dinë të gjithë. Sportelet do mbyllen dhe nuk do ketë më asnjë zyrë për të trokitur fizikisht. Askush nuk do ia hedhë dot fajin tjetrit. Asnjë qytetar nuk do ankohet në mënyrë të përgjithshme që duhet me paguar lekë sepse nuk të japin asnjë letër. Këtu është një pikë e madhe kthese edhe kundër korrupsionit në administratë.

Përveç kësaj, pra njëri aspekt është aspekti i shërbimeve që jepen drejtpërdrejtë nga platforma E-Albania. Është edhe ligji i ri i cili për arsye të mosarsyes të zotit presidentit  është kthyer në parlament por do të kalojë njësoj si është. Dhe e kthen bashkëqeverisjes në një mekanizëm ligjor. Kur qytetari aplikon për shërbim dhe shërbimi nuk i jepet në kohë sipas afatit ligjor, qytetarit i lind e drejta të drejtohet në platformën “Shqipëriaqëduam.al” dhe duke denoncuar faktin”, tha Rama. 

Meta ktheu ligjin për “Bashkëqeverisjen” pasi sipas tij “Shkel Kushtetutën dhe autonominë e pushtetit vendor; Krijon institucione paralele dhe mbivendosje kompetencash ndermjet tyre duke shkelur sigurinë jurudike; Centralizon më shumë pushtet tek një institucion në varësi direkte nga Kryeministri; Bie ndesh me Jurisprudencen e Gjykates Kushtetuese; Bie ndesh me parimet e funksionimit te administrates shteterore te saksionuara ne Kode dhe Ligje te tjera”./Opinion.al

Pas