Kryesore

Meta flet për zgjedhjet vendore: Gjykatësit kanë kryer disa shkelje të rënda


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:56 - 14/01/22 |
Opi Nion

Presidenti Ilir Meta ka dalë në një konferencë për mediat, dalja e parë kjo për vitin 2022.

Teksa fillimisht ka folur për vizitën në Republikën e Maqedonisë së Veriut, Meta tha:“Uroj që BE të tregojë një qasje më strategjike me dy vendet”.

Më tej ai u ndal në vendimin e Gjykatës Kushtetuese për zgjedhjet lokale të 30 qershor 2019.

Pasi u njoha me vendimin për zgjedhjet e 30 qershorit 2019. I kërkova gjykatës të gjithë dosjen. Presidenti ka konstatuar se gjykatësit kanë kryer disa shkelje të rëndë.

Shkelje të ligjit për caktimin e relatorit. Nuk është hedhur shorti për caktimin e relatorit. Kërkova mënyrën e caktimit të relatorit të çështjes, diskutimet në Kolegj, deri në zhvillimin e seancës gjyqësore përfundimtare dhe shpalljen e vendimit. Dosja gjyqësore nuk përmban asnjë dokument për të dokumentuar mënyrën si u formuluan pyetjet e gjykatës për në Komisionin e Venecias. Relatorja ka shmangur dërgimin e pyetjeve, duke paraqitur vetëm tre pyetje të ngritura prej saj. Është krejtësisht e paqartë si ka ndodhur kjo dhe kjo cenon dukshëm parimin e transparencës, të palëve në gjykim, dhe që mund të kërkojë hetim të thelluar. Jemi duke analizuar në detaje këtë situatë dhe ditët në vijim do mbajmë një qëndrim zyrtar mbi këtë çështje.

Sot jemi këtu për të bërë me dije se kemi filluar procedurat për t’i dhënë zgjidhjeje një çështje, që Gjykata Kushtetuese ju shmang, çështjes së zgjedhjeve vendore 2019. Prej kohësh kemi një situatë absurde, që disa bashki drejtohen pa kryetar, duke krijuar shteg për abuzim. Kjo situatë nuk mund të rri pafundësisht pa zgjidhje, pavarësisht se shumë aktorëve mund t’iu interesojë. Presidenti nuk ka çfarë të presë më, prandaj duke konstatuar se këto institucione, pra bashkitë pa kryetarë formalë, nuk funksionojnë siç duhet, jam sot këtu për t’iu bërë me dije se kam filluar procedurat për t’i dhënë zgjidhje situatës”-tha Meta./Opinion.al

Pas