-U tha në Opinion

Meta: Degradim i klasës politike, instalim i një sistemi kryetarësh  


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:30 - 04/01/21 |
Opi Nion

Presidenti Ilir Meta foli për një degradim të demokracisë dhe klasës politike, ndërsa u pyet nga gazetari Blendi Fevziu lidhur me cilësinë e parlamentit sot.

Meta tha se ka humbur tashmë raporti i deputetit me qytetarin dhe kemi prezent raportin e deputetit me kryetarin.

“Kemi degradim të demokracisë dhe klasës politike, eleminim të parlamentarzimit dhe instalim të një sistemi kryetarësh. Në këtë sistem humbet raporti që duhet të ekzistojë i deputetit me qytetarin dhe kemi raportin e deputetit me kryetarin. Ka ndodhur ajo që qytetarët kanë humbur kontrollin mbi klasën politike dhe kjo ka humbur përgjegjshmërinë ndaj qytetarëve”, tha Meta gjatë imtervistës në emisionin “Opinion”.

Ndërkohë, i pyetur lidhur me një reflektim të këtyre 30 viteve  dhe atë çfarë ai do të shihte si nevojë për t’u korrigjuar, Meta tha se ne si shoqëri duhet të marrim përgjegjësi, për ta bërë Shqipërinë si Europa.

“Fakti që jam këtu do të thotë që jam përpjekur të reflektoj dhe korrigjohem. E kam pjesë të pandarë të vetëdijes sime. Dhe tani, pas 30 vjetësh mendoj që ajo që ne duhet të korigjojmë si shoqëri, është që të mos kemi qasjen e duam Shqipërinë si Europa, por ta bëjmë si Europa, të marrim një tjetër përgjegjësi dhe ta bëjmë atë detyrë si duhet”, u shpreh Presidenti./Opinion.al

Pas