Kryesore

Meta bëri kallëzim penal, reagon Kuvendi: Pretendimet e Presidentit nuk qëndrojnëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:33 - 09/02/22 |
Opi Nion

Pasi në faqen zyrtare të Presidencës, u bë publike kallëzimin penal ndaj Kuvendit, ka ardhur edhe reagimi i këtij të fundit.

Meta e akuzoi Kuvendin për falsifikim dokumentesh dhe manipulim të provave, kallëzim i cili është depozituar nga Presidenca në SPAK, Prokurorinë e Tiranës dhe për dijeni Prokurorit të Përgjithshëm.

Ndërsa Kuvendi në reagim shkruan se këto pretendime të Presidentit të Republikës nuk qëndrojnë.

Në respekt të pavarësisë së institucioneve kushtetuese, duke qenë se Gjykata Kushtetuese është tërhequr për të marrë vendim, Kuvendi respekton heshtjen dhe nuk bën komente për rastin në fjalë.

Përsa i takon pretendimeve të Presidentit të Republikës për manipulim ose për fallsifikim, me përgjegjësi të plotë sqarojmë se këto pretendime nuk qëndrojnë.

Kuvendi i Shqipërisë, në datën 4 shkurt 2022, ka depozituar pranë Gjykatës Kushtetuese dokumentacionin zyrtar ligjor që lidhet me çështjen në shqyrtim”-thuhet në reagimin e Kuvendit./Opinion.al

Pas