Bota

Merkel: Jemi ende në fillim të pandemisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:21 - 27/05/20 |
el ida

Kancelarja gjermane, Angela Merkel deklaroi se duhet që të tregohet kujdes, për të shmangur përhapjen e virusit, pasi sipas saj jemi ende në fillimin e pandemisë.

“Ne akoma jemi në fillimin e pandemisë”, u tha ajo gazetarëve.

Ajo shtoi se qeveria federale po monitoron situatën e pandemisë nga afër, por përgjegjësia praktike qëndron gjithnjë e më shumë në 16 shtetet rajonale.

Sakaq, Gjermania është zhytur në recesion, pasi pësoi tkurrjen e saj më të madhe tremujore, që nga kriza financiare e vitit 2009.

Ekonomia u tkurr me 2.2% në tre muajt e parë të vitit 2020, pasi dyqanet dhe bizneset u mbyllën, në mes të marsit, për të luftuar përhapjen e koronavirusit të ri që e shkakton sëmundjen COVID-19.

Sipas të dhënave të Universitetit John Hopkins, aktualisht në Gjermani janë regjistruar gjithsej 181,293 raste me COVID-19, dhe 8,408 viktima./Opinion.al

Pas