Bota

Meksikë/Një makinë me 10 të vdekur lihet para zyrës së guvernatorit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:17 - 07/01/22 |
Opi Nion

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në shtetin qendror të Meksikës, Zacatecas. Sipas BBC, 10  trupa të pajëtë u gjetën brenda një makine.

Automjeti ndodhej jashtë zyrës të guvernatorit të shtetit lokal në mes të një sheshi publik.

Zyrtarët dyshuan për makinën, një SUV Mazda, dhe gjetën trupat mëngjesin e së enjtes.

David Monreal, guvernatori i shtetit qendror, më vonë konfirmoi në mediat sociale se dy të dyshuar ishin arrestuar.

“Ata erdhën për t’i lënë këtu përballë pallatit,” tha ai për krimin, duke shtuar se viktimat “me sa dukej ishin dhunuar”.

Departamenti federal i sigurisë publike tha se një burrë e drejtoi makinën për në shesh, më pas e braktisi dhe u zhduk në një rrugicë. Zakatekas është një nga rajonet më të dhunshme të vendit për shkak të turbullirave të shkaktuara mes grupeve rivale. Në vitin 2021, shteti regjistroi 1050 vrasje, rreth 260 më shumë se në vitin 2020, sipas të dhënave zyrtare.

Pas