Bota

Më shumë se 100 miliardë dollarë, të pasurit u bënë edhe më të pasur në 2021


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:32 - 02/01/22 |
Opi Nion

Elon Musk nuk ka qenë kurrë kaq i pasur. 2021 ishte një vit i artë për CEO-n multi-miliarder të Tesla Motors, i cili ka arritur një nivel pasurie të siguruar më parë vetëm nga John D. Rockefeller.

Është ky raportimi që bën Bloomberg duke gjurmuar hartën e më të pasurve në planet të përditësuar gjatë vitit 2021, ose vitin e dytë të pandemisë që e lë botën të sprovuar, por tenton t’i bëjë të pasurit më të pasur. Deri në atë pikë sa pasuria kolektive e 500 njerëzve më të pasur në botë është rritur me një trilion.

Musk ka arritur nivelin më të lartë të pasurisë, pa inflacion, në epokën moderne. Kjo ndërkohë që 500 të parët e Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg, kanë një pasuri të kombinuar që i kalon 8400 miliardë dollarë, më shumë se GDP-ja e të gjitha vendeve, përveç Shteteve të Bashkuara dhe Kinës. Dhjetë super të pasur kanë pasuri mbi 100 miliardë dollarë. Kjo tregon se si rimëkëmbja nga tronditja ekonomike e shkaktuar nga Covid-19 ka qenë e pabarabartë dhe ka radikalizuar pabarazitë, me më të pasurit për shembull duke përfituar nga një politikë fiskale e lehtësuar. Pandemia ka shtyrë gjithashtu deri në 150 milionë njerëz në varfëri ekstreme, sipas vlerësimeve të Bankës Botërore, një numër që pritet të rritet nëse inflacioni vazhdon të rritet.

Elon Musk kryesoi renditjen me 273.5 miliardë dollarë aktive dhe një fitim prej 75%. Sipërmarrësi vizionar rrëzoi nga podiumi themeluesin e Amazon, Jeff Bezos, i cili ra në vendin e dytë me 194.2 miliardë dollarë, sepse gjigandi i tregtisë elektronike u rrit vetëm 2% krahasuar me vitin 2020.

Pas tij francezi Bernard Arnault, mbrojtësi i gjigantit të luksit LVMH, me një pasuri prej 177.1 miliardë dollarësh. Aksionet e perandorisë së tij u rritën me 55% vitin e kaluar, gjithashtu falë investimeve të rëndësishme si 15 miliardë dollarë të shpenzuar në fund të vitit 2020 për të marrë përsipër Tiffany.

Bill Gates rrëshqet në pozitën e katërt, me një pasuri të vlerësuar prej 138.3 miliardë dollarësh. Këtu llogaritet edhe divorci nga Melinda, gjë që e detyroi atë t’i shiste gruas së tij një pjesë të aksioneve të Microsoft dhe një rritje të kompanisë ‘vetëm 5%.

I gjashti Mark Zuckerberg, mbrojtësi i Meta-Facebook, me 128.4 miliardë (dhe + 24% krahasuar me 2020), i paraprirë nga Larry Page, themeluesi i Alphabet-Google, i cili në fund të vitit kishte një pasuri neto prej 129.5 miliardë dollarësh. , me një rritje prej 57%./Opinion.al

 

Pas