Aktualitet

Me maska,distancë dhe orare fikse, masat anti-COVID për nisjen e shkollave


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:24 - 31/08/21 |
Opi Nion

Ky vit shkollor nuk do të nis ashtu si zakonisht në institucionet arsimore në vend, për shkak të rrezikut nga koronavirusi.

Bëhet me dije nga Ministria e Shëndetësisë se në shkolla do të ndiqet një protokoll i veçantë sigurie, në mënyrë të tillë që të minimizohet përhapja e COVID-19. Ky vit shkollor do të zhvillohet duke ndjekur disa masa, që nga oraret fikse, distanca mes nxënësve, apo dhe mbajtja e maskave në klasë por dhe në ambientet e shkollave.

Nga ana tjetër edhe mësuesit do të detyrohen të zbatojnë një sërë masash për të shmangur përhapjen e koronavirusit.

Kujtojmë se Ministria e Arsimit ka vendosur që më 1 shtator të nisë mësimi plotësues në të gjitha shkollat e vendit, ku nxënësit mund të paraqiten për të marrë dije.

Ndërkohë që zyrtarisht ky vit shkollor do të hapet më 27 shtator./Opinion.al

Pas