Aktualitet

“Më edukonin të bëja luftë”, Alvini flet për tmerrin e jetuar në Al-Hol


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:18 - 08/11/19 |
xhu lia

Më në fund pas një odiseje të gjatë Alvini i vogël 11-vjeçar ka mbërritur në krahët e babait të tij dhe dy motrave. “La stampa” ka publikuar disa nga prononcimet e para të djalit ndërkohë që ka qenë duke u kthyer nga kampi i “Al-Holit”.

Ai është shprehur me shpëtuesit  e ‘Gjysmë-hënës’ së kuqetë cilët flisnin arabisht, gjuhë që flitej më mirë nga 11-vjeçari, pasi ka kaluar 4.5 vite në kampin e Al-Hol.

“Më edukonin të bëja luftë. Qëllonin gjithmonë me armë dhe më ulërisnin që duhet të isha bërë ushtar. Më kanë detyruar të flas vetëm në arabisht,”-ka thënë Alvini 11-vjeçar.

Më mungon shumë babi,” –mësohet t’u ketë thënë ai shpëtuesve, të cilët e kanë shoqëruar nga Damasku dhe më pas në Bejrut në Libi./Opinion.al/

Pas