Aktualitet

Mbyllet kufiri në Qafë Thanë, kthehen punëtorët sezonalë shqiptarë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:41 - 09/07/21 |
Opi Nion

Autoritetet e Maqedonisë së Veriut kanë mbyllur kufirin nga Qafë-Thana për punëtorët sezonalë shqiptarë.

Mësohet se këtë mëngjes pika e kalimit kufitar të Qafë Thanës nuk ka funksionuar për punonjësit sezonal ditorë. Pala maqedonase ka penguar hyrjen e mbi 40 punëtorëve që janë nisur drejt Maqedonisë.

Mungesa e siguracionit dhe kontratës së punës të punonjësve sezonalë ka qenë dhe shkaku i marrjes së këtij vendimi.

Për shkak se punonjësit nuk kanë kontrata pune, për palën maqedonase ky konsiderohet punësim i palgjshëm.

Sakaq  bëhet me dije se shkaku i ndalimit  mund të lidhet edhe me faktin që një punëtor sezonal, ditët e fundit ka ndërruar jetë në vendin e punës në Maqedoni. Pas mbylljes së kufirit për punëtorët sezonalë, pala shqiptare është takuar me atë maqedonase për të diskutuar për këtë situatë dhe për kohëzgjatjen e këtij vendimi./Opinion.al

 

Pas