Aktualitet

Mbyllen aplikimet për hetues në BKH/ Hajnaj:Procesi do të jetë transparent


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:15 - 30/09/20 |
Al Do

Aplikimet për hetues në Byronë Kombëtare të Hetimit janë mbyllur. Kryetarja e BKH-së, Aida Veizaj (Hajnaj), bëri me dije përmes një mesazhi se numri i kandidatëve të interesuar që iu përgjigjën thirrjes për të aplikuar për këtë pozicion pune është mbi 650.

Sa i përket procesit të përzgjedhjes ajo garantoi se do të jetë i drejtë dhe transparent si dhe do të monitorohet nga Komisioni Ndërkombëtar i Ekspertëve.

“Ju garantoj që procesi i përzgjedhjes do të jetë një proces i drejtë, objektiv, transparent dhe i barabartë, duke identifikuar kandidatët/et më të mirë, të cilët do të punojnë ngushtësisht dhe nën drejtimin e Prokurorëve të Posaçëm për të hetuar veprat penale në fushën e korrupsionit dhe krimit të organizuar dhe do të garantojë një strukturë të pavarur nga çdo ndikim i paligjshëm, i brendshëm apo i jashtëm”, shprehet kreu i BKH-së.

“Procesi i përzgjedhjes do të asistohet dhe monitorohet nga afër nga Komisioni Ndërkombëtar i Ekspertëve që garanton transparencë dhe objektivitet maksimal në këtë proces”, shtoi Aida Veizaj (Hajnaj).

Pas