Bota

Mbretëria e Bashkuar premton raketa Brimstone për Ukrainën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:42 - 19/04/22 |
Opi Nion

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson, pas telefonatës me presidentin Biden dhe liderët të tjerë, u zotua të dërgonte më shumë artileri në Ukrainë.

BBC shkruan se ai tha se planifikonte të pajiste Kievin me raketa kundër anijeve – duke përfshirë montimin e raketave britanike Brimstone në automjete.

Reuters raporton se Brimstones janë përdorur më parë nga forcat e Mbretërisë së Bashkuar në Libi dhe Siri, dhe zakonisht lëshohen nga avionë reaktivë të shpejtë. Ato përdoren kundër objektivave me lëvizje të shpejtë tokësore dhe detare.

Pas