Aktualitet

Mbledhja e Grupit/Alibeaj:4 hapat se si do të dilet në një kandidat për president


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:11 - 19/05/22 |
Opi Nion

Është zbardhur deklarata e Enkelejd Alibeaj në mbledhjen e grupit parlamentar te PD. Alibeaj ka prezantuar kater hapat qe do te ndiqen per te zgjedhur nje president konsensual, raporton gazeta “Panorama”.

Mesohet se grupi parlamentar i PD do te propozoje kater emra, ndersa aleatet, grupi parlamentar i Fatmir Mediut dhe grupi parlamentar i Mesila Dodes do te propozojne nga nje kandidat, pra dy gjithsej do te vijne si propozime nga aleatet e PD.

Më pas është parashikuar që të ngrihet një grup i përbashket PD-PS me 6 anëtarë që do të përzgjedhë një kandidat i cili do të duhet të votohet më pas në Parlament.

Kandidati i propozuar do të marrë firmat e përbashkëta të PD-PS.

Këto janë katër hapa të procedurës:

1. Grupi i PD zgjedh 4 kandidate
2. Pala tjeter (aleatet) perzgjedhin 2 kandidate
3. Ngrihet nje grup i perbashket PD – PS me 6 anetare dhe zgjedh 1 kandidat
4. Kandidati propozohet me firma te perbashketa PD-PS”, ka deklaruar Alibeaj.

Pas