Bota

Mbi 2 mijë njerëz të vdekur nga fatkeqësitë natyrore në Indonezi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:49 - 20/10/18 |
el ida

Tërmeti që goditi ishullin Sulawesi më 28 shtator dhe cunami i fuqishëm që erdhi pas tij, shkaktuan 2.103 persona të vdekur.
Jeta në ishullin indonezian Sulawesi, një muaj pas tërmetit shkatërrues dhe cunamit, ende nuk i  është kthyer normalitetit. Kështu ka raportuar Anadolu Agency (AA).

Sipas të dhënave të fundit, janë lënduar rëndë 2.549 persona. Ndërsa aksioni i kërkimit dhe shpëtimit përfundoi më 12 tetor.

Të dhënat flasin se janë shkatërruar edhe 65.000 shtëpi, ndërsa strehim në vende tjera kanë gjetur 99.471 persona .

Pas