-Kulturë

Mbesa 5-vjeçare e ambasadorit amerikan udhëtoi vetëm nga SHBA në Shqipëri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:46 - 01/04/20 |
Al Do

Nga Aurenc Bebja, Francë

“La Tribune de l’Aube” ka botuar, të shtunën e 14 shkurtit 1931, në ballinë, një shkrim në lidhje me udhëtimin e veçantë asokohe të mbesës së ambasadorit amerikan në Shqipëri, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Një vogëlushe pesë vjeçare po shkon vetëm nga Nju-Jorku në Shqipëri

Cherbourg, 13 shkurt.

Anija “President Roosevelt”, e cila lundroi mes stuhisë që nga Nju Jorku, mbart një udhëtare të vogël pesë vjeçare, zonjushën Joyce Gitloin, mbesën e Z. Hermann Bernstein, ambasadorit të Shteteve të Bashkuara në Shqipëri.

Fëmija udhëton vetëm dhe do të shkojë te gjyshërit e saj. 

Shtetet e Bashkuara kanë caktuar një nga agjentët e tyre për të vëzhguar udhëtaren e vogël deri sa të arrijë në destinacion.

Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania: https://www.darsiani.com/la-gazette/la-tribune-de-l-aube-1931-mbesa-5-vjecare-e-ambasadorit-herman-bernstein-po-udheton-vetem-nga-nju-jorku-ne-shqiperi-per-te-vizituar-gjysherit-e-saj/.

Pas