Aktualitet

Matura Shtetërore/Mbi 33 mijë maturantë testohen sot në Gjuhën Shqipe dhe LetërsiBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:38 - 11/06/22 |
Opi Nion

Këtë të shtunë zhvillohet provimi i dytë i Maturës Shtetërore. Mbi 33 mijë maturantë do t’i nënshtrohen testimit të njohurive në Gjuhën e Shqipe dhe Letërsi.

Mësohet se rreth 7 mijë mësues janë angazhuar për mbarëvajtjen e provimit në të gjithë vendin.

Provimi do të nisë në orën 10:00 dhe do zgjasë 2 orë e gjysmë. Përpara se të futen në provim nxënësit duhet të paraqiten në qendrën e testimit, 1 orë e 30 minuta para me mjet identifikues.

Maturantët do të zhvillojnë provimin e Matematikës më 17 Qershor, ndërsa më 24 Qershor Lënda me Zgjedhje.

Pas