Aktualitet

Martesat mes shtetasve të Shqipërisë e Kosovës/Rama: Edhe me bekimin e ministraveBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:07 - 20/06/22 |
Opi Nion

Në mbledhjen e përbashkët mes dy qeverive, të Shqipërisë dhe të Kosovës, ministrat e Brendshëm të dy vendeve, Bledi Çuçi dhe Xhelal Sveçla, thanë se sot do të firmoset marrëveshja për bashkëpunimin në fushën e gjendjes civile.

Lidhur me këtë, ministrat e Brendshëm theksuan se kjo marrëveshjeve do të lehtësojë martesat që bëhen mes shtetasve të dy vendeve, pasi ndryshimet në gjendjen civile do të bëhen në kohë reale.

“Shkëmbimi në kohë reale të ndryshimeve të të dhënave të Gjendjes civile të shtetasve që janë martuar në shtetet respektive, duke bërë të mundur të shmangim çdo abuzim që mund të bëhet. Një shtetas i Kosovës nëse martohet në Shqipëri për çdo ndryshim të Gjendjes Civile në kohë reale Kosova do lajmërohet nga ministria e Brendshme dhe e anasjellta.

Kjo vjen në ndihmë për ti ndërprerë rrugën çdo manipulimi që i shfrytëzojnë këto mundësi për t’ju shmangur drejtësisë.”-u shpreh Çuçi.

Ndërkohë Rama me batutë tha: “lajmi i mirë dhe që martesat do bëhen dhe me bekimin e ministrave të Brendshëm.

Pas