Bota

Marrëveshja/ Von der Leyen: Franca u trajtua në mënyrë të papranueshme


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:34 - 20/09/21 |
Opi Nion

Ursula Von Der Leyen, presidentja e Komisionit Evropian ka reaguar lidhur me paktin të sigurisë AUKUS midis Shteteve të Bashkuara, Australisë dhe Mbretërisë së Bashkuar.

Von Der Leyen e ka konsideruar të papranueshëm trajtimin që i është dhënë Francës në kuadër të këtij pakti.

 “Një nga shtetet tona anëtare është trajtuar në një mënyrë të papranueshme, ne duam të dimë se çfarë ndodhi dhe pse” i tha ai gazetares së CNN, Christiane Amanpour, presidentja e KE-së Ursula Von Der leyen, gjatë një interviste.

Teksa shprehu zhgënjimin, ajo theksoi se kjo situatë duhet të sqarohet para se të vazhdohet përpara me biznesin si zakonisht.

Pas