Aktualitet

Marrëveshja e Bashës me aleatët, dokumenti që do të firmoset nga opozita


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:13 - 24/02/21 |
Semiljana Azizi

Opinion.al ka siguruar dokumentin që do të dorëzohet në KQZ nga ana e Partisë Demokratike, teksa përmban marrëveshjen e kësaj force politike dhe aleateve për zgjedhjet e 25 prillit.

Në marrëveshje për koalicion parazgjedhor PD citon se aleatët do të përfaqësohen me emra kandidatësh në listë, në bazë të rezultateve të mëparshme zgjedhore. Poshtë emrit të koalicionit opozitar do të shkruhen emrat e partive që janë pjesë e koalicionit.

Gjithashtu bëhet me dije se kandidatët në listën zgjedhore duhet të jenë kandidatë të koalicionit dhe jo të partive.

Kujtojmë që pjesë e koalicionit të Partisë Demokratike janë 6 parti politike:

LZHK – Dashamir Shehi

PAA – Agron Duka

PDIU – Shpëtim Idrizi

PR – Fatmir Mediu

PDK – Nard Ndoka

PBDI – Vangjel Dule

Balli Kombëtar – Artur Roshit

Teksa ditën e sotme kanë firmosur marrëveshjen sëbashku me kryedemokratin Basha, Dashamir Shehi, Shpëtim Idrizi, Fatmir Mediu dhe Nard Ndoka.

Data 24, është afati i fundit  i regjistrimit të koalicioneve në KQZ për subjektet politike./Opinion.al

Pas