Bota

Manipuluan kursin e këmbimit, BE gjobit bankat me 1 miliard dollarë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:37 - 16/05/19 |
el ida

Komisioni Europian ka gjobitur pesë banka me një shumë totale prej 1 miliardë eurosh për krijimin e një skeme të paligjshme me qëllim manipulimin e kursit të këmbimit.

Sipas Komisionit manipulimi i tregut ka ndodhur në periudhën mes viteve 2007- 2013.

Margrethe Vestager, komisionerja Europiane e Konkurrencës, deklaroi se sjellja e këtyre bankave kishte minuar “integritetin e sektorit në kurriz të ekonomisë dhe konsumatorëve europiane”.

Kujtojmë se gjoba të ngjashme për manipulimin e tregjeve valutore janë vendosur në 2014-tën nga rregullatorët në Britaninë e Madhe, SHBA dhe Zvicër./Opinion.al

Pas