Bota

Malta legalizon kanabisin për përdorim personal


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:21 - 17/12/21 |
Opi Nion

Malta bëhet vendi i parë evropian që legalizon kanabisin për përdorim personal. Konsumi në publik vazhdon të konsiderohet i paligjshëm.

Limiti për posedim personal është vendosur në shtatë gram. Kanabisin mund ta kultivojë privatisht në shtëpi kushdo që ka mbushur moshën 18 vjeç – për sa kohë që nuk kultivon më shumë se katër bimë.

Konsumi në publik ende i paligjshëm

Pirja e kanabisit në publik ose para fëmijëve do të mbetet ende e paligjshme.  Holanda njihet më shumë për qëndrimin e saj liberal ndaj kanabisit dhe për politikën e saj në përgjithësi tolerante. Por edhe në Holandë kanabisi zyrtarisht është ende i paligjshëm. Edhe qeveria e re e Gjermanisë synon të legalizojë përdorimin rekreativtë kanabisit.

Pas