Aktualitet

‘Maldive pa u larguar nga Evropa” , gazeta belge shkruan për plazhin e KsamilitBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:44 - 06/01/23 |
Opi Nion

Bukuritë natyrore të Shqipërisë vijojnë te jënë në vëmendje të mediave të huaja. Pas reportazhit të publikuar nga BBC për Alpet Shqiptare gazeta më e madhe në Belgjikë “Le Soir” ka sugjeruar vendin tonë për t’u vizituar, duke iu kushtuar një artikull plazheve të Shqipërisë.

Le Soir shkruan se nuk duhet humbur Ksamili, të cilin e cilëson si “Maldivet në zemër të Europës”.

Pjesë nga artikulli

Jo gjithmonë duhet të shkosh larg për të ndryshuar peizazhin, për të zbuluar botën dhe për t’u shkëputur plotësisht.

Kriza bindi gjithnjë e më shumë njerëz për të udhëtuar më afër shtëpisë. Nuk ka më pyetje për të shkuar në anën tjetër të botës, është koha për maturi në të gjitha nivelet dhe rishikimi i mënyrës së udhëtimit është një nga prioritetet numër një.

Megjithatë, nuk bëhet fjalë për të privuar veten nga udhëtimi: pas dy vitesh pandemie, ne kemi nevojë të rimbushim bateritë më shumë se kurrë dhe udhëtimi padyshim që na lejon të kemi një gjendje relaksi përfundimtare. Por atëherë, ku duhet të shkojmë?

Po sikur t’ju thoshim se mund të gjeni plazhe si në Maldiveve pa u larguar nga Evropa? E keni të vështirë ta besoni? Në Tik-Tok dhe Instagram një destinacion është gjithë bujë: është Shqipëria, e pozicionuar në gadishullin Ballkanik në Evropën Juglindore. 2136 kilometra larg kryeqytetit tonë,

Shqipëria shfaqet si një vend ideal për ata që janë në kërkim të hapësirave të mëdha si parajsë. Në rrjetet sociale tashmë përdoret edhe pseudonimi “Maldives of Europe”.

Ksamili, i vendosur në jug të vendit konsiderohet një nga plazhet më të bukur në Evropë. Për shkak se Riviera Shqiptare është shumë më shumë se 100 km vijë bregdetare, ajo ka gjithashtu limane të fshehura dhe zona arkeologjike që lënë pa frymë.

Prej disa kohësh, Ksamili është kthyer në vendin e duhur dhe mund të gjesh shumë hotele luksoze që të kujtojnë ato në Maldive. Një nga pikat më të nxehta? Padyshim plazhi i Pemës së Thatë, me shezlongët me rrjetë me pamje nga deti.

Nëse destinacioni josh aq shumë përdoruesit e internetit, është edhe për çmimin e tij shumë më të volitshëm se Maldivet; për një javë pushime në hotel, llogaritni mesatarisht 1,043 € për dy persona kundrejt 2,718 € për një qëndrim ekuivalent në Maldive sipas vlerësimeve të Ou-et-Quand.net.

Është mjaftueshëm për të bërë kursime të mëdha në buxhetin tuaj të pushimeve pa shkuar larg. Pra, çfarë presim për të rezervuar?/Opinion.al

 

 

 

Pas