Kronikë

Mafia shqiptare, pjesë e bandave më të rrezikshme në botë. Si lëviz kokaina nga…Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:02 - 29/07/22 |
Opi Nion

Ekuadori është kthyer në eksportuesin e tretë më të madh të drogës në botë, pjesë e së cilës është edhe banda shqiptare, raportojnë mediat spanjolle.

Në Ekuador ushtrojnë veprimtarinë e tyre kriminale tre organizatat më të mëdha kriminale të trafiku të drogës, të cilat operojnë në vende të ndryshme.

Sipas mediave vendase, ndër tre organizatat e trafikimit të drogës përmendet dhe mafia shqiptare, e cila sipas tyre zë vendin e tretë.

Në vendin e parë është mafia e quajtur, Sinaloa Cartel, që është vendosur në Ekuador që nga viti 2009 dhe është aleat i Los Choneros.

E dyta është Karteli i Gjeneratës së Re Jalisco,  i vendosur në territorin ekuadorian që nga viti 2020, i cili rekrutoi exchoneros; Los Lobos dhe Los Tiguerones.

Ndërsa sipas mediave spanjolle, mafia shqiptare e filloi operacionin e saj kriminal në vend në vitin 2014 dhe është e lidhur me bandën R7.

Të gjitha këto grupe financojnë dhe luftojnë deri në vdekje për të kontrolluar rrugët e transportimit të kokainës nga ajëri dhe nga deti.

Kartelet Jalisco dhe Sinaloa dhe mafia shqiptare blejnë kokainën nga bandat kolumbiane dhe më pas e zhvendosin nga ai vend në Ekuador përmes kufirit verior, përmes Esmeraldas. Prej këtu, me ndihmën e grupeve lokale, një pjesë e kokainës dërgohet me rrugë tokësore në Manabí, ku trafiku ndërkombëtar kryhet në “shumicë” nga deti. Një pjesë tjetër mbërrin me makinë në Guayas, ku “malli” i paligjshëm largohet në kontejnerë nëpër port.

Megjithatë, droga dërgohet edhe në Santa Elena, nga ku eksportohet me avionë të vegjël dhe aeroplanë. Shumica e dërgesave nga këto provinca janë në SHBA dhe Evropë.

Rrjeti i shpërndarjes së drogës ekzekutohet nga kartele të vogla ekuadoriane që janë gjithashtu kryejnë vrasje me porosi në mes të një lufte të përgjakshme që vetëm në vitin 2022, sipas të dhënave nga Policia, ka lënë më shumë se 2000 vdekje për shkak të luftës për territorin e shitjes së drogës.

Pas