Bota

Macron takon Zelensky:Mora garanci nga Putin se situata nuk do të përshkallëzohetBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:43 - 08/02/22 |
Opi Nion

Presidenti Emmanuel Macron prej disa ditë ka nisur takimet me synimin që të ulë tensionet mes Rusisë dhe Ukrainës nëpërmjet gjuhës diplomatike.

Macron mbërriti në kryeqytetin ukrainas, Kiev, të martën pas gati gjashtë orësh bisedimesh me Putin në Moskë të hënën.

Pas takimit, Presidenti francezë pati dhe një konferencë për mediat së bashku me homologun ukrainas Macron, nga ku u shpreh se ekziston mundësia për t’i çuar negociatat përpara mes Rusisë dhe Ukrainës dhe se mund të ketë zgjidhje konkrete për uljen e tensioneve.

Macron bëri të ditur se Vladimir Putin e siguroi që forcat ruse nuk do ta përshkallëzojnë më tej krizën në kufi.

“Sigurova një garanci që nuk do të ketë përkeqësim ose përshkallëzim,” tha ai para takimit me liderin ukrainas. Deri më tani, Rusia ka mohuar çdo plan për të pushtuar Ukrainën, por ka mbledhur më shumë se 100,000 trupa pranë kufijve të saj. /Opinion.al

Pas