Bota

Macron: Perëndimi duhet të shqyrtojë kërkesat e Rusisë për sigurinëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:06 - 03/12/22 |
Opi Nion

Presidenti francez Emmanuel Macron thotë se Perëndimi duhet të shqyrtojë kërkesat e Rusisë për garanci sigurie nëse Presidenti Vladimir Putin pranon të ulet në negociata për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë. Macron u shpreh se Evropa duhet të përgatisë arkitekturën e saj të ardhshme të sigurisë.

“Kjo do të thotë se një nga pikat thelbësore që duhet të trajtojmë – siç ka thënë Presidenti Putin – është frika e Moskës se NATO do të shkojë deri në dyert e saj dhe dislokimi i armëve që mund të kërcënojnë Rusinë”, tha Macron për propozimin e tij për të ardhmen e Evropës, arkitektura e sigurisë.

Ai shtoi se Evropa duhet të përgatitet “si t’i japë garanci Rusisë ditën që ajo të kthehet në tryezën e negociatave”.

Rusia do të përfitonte nga negociatat me Ukrainën dhe vendet perëndimore që përfshijnë një armëpushim, duke e lejuar atë të përgatisë ushtrinë e saj për ofensiva të mëtejshme kundër Ukrainës, tha më 2 dhjetor Instituti për Studimin e Luftës.

Duke folur së bashku me presidentin e SHBA Joe Biden, Macron tha më 1 dhjetor se Perëndimi “nuk do t’u bëjë thirrje kurrë ukrainasve për një kompromis që do të jetë i papranueshëm”.

Shtëpia e Bardhë tha gjithashtu më 2 dhjetor se “Putini nuk ka treguar absolutisht asnjë prirje për të qenë i interesuar për dialog të çfarëdo lloji.”

 

Pas