Bota

Macron flet me presidentin e Ukrainës për bisedën me Putinin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:12 - 06/03/22 |
Opi Nion

Presidenti francez Emmanuel Macron foli me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky të dielën dhe e përditësoi atë për bisedën e tij të mëparshme me presidentin rus Vladimir Putin, sipas një njoftimi nga Pallati Élysée.

“Presidenti i Republikës bisedoi me Presidentin Zelensky për bisedën e tij të sotme me Presidentin Putin, gjatë së cilës ky i fundit dha marrëveshjen për përpjekje të përbashkëta që do të ndërmerren në bazë të rekomandimeve të Agjencisë Ndërkombëtare për Energjinë Atomike për të garantuar sigurinë. dhe sigurinë e termocentraleve bërthamore në Ukrainë”,-thuhet në deklaratë.

Presidenti francez Emmanuel Macron kishte shprehur “shqetësimin e tij të madh” për sigurinë bërthamore gjatë një telefonate me presidentin Vladimir Putin.

Në telefonatën e tij me Zelenskyn, Macron kishte “përsëritur domosdoshmërinë absolute për të shmangur çdo sulm ndaj integritetit të objekteve bërthamore civile të Ukrainës”.

Sipas Élysée, u diskutua edhe për situatën humanitare dhe Macron i kishte thënë Zelenskyt se do t’i kushtojë “vëmendje të madhe nevojave të Ukrainës dhe Franca do të vazhdojë të rrisë mbështetjen e saj në këtë fushë”, shkruan CNN./Opinion.al

Pas