Bota

Macron: BE duhet të ripërcaktojë marrëdhënien me Rusinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:49 - 25/05/21 |
Opi Nion

Presidenti francez Emmanuel Macron thotë nga Brukseli se ka ardhur koha që BE të ripërcaktojë marrëdhënien e saj me Rusinë,  duke argumentuar se “politika e sanksioneve” ka arritur “kufijtë” e saj, si për Rusinë dhe Bjellorusinë.

Macron tha se beson se BE nuk duhet thjesht të reagojë por “të përcaktojë një strategji afatshkurtër, afatmesme dhe afatgjatë”.

“Politika e përshkallëzimit të sanksioneve nuk është më një politikë efektive” tha ai.

Macron, sipas presidencës franceze, votoi në favor të ftesës së opozitës bjelloruse në samitin e ardhshëm të G7 në Cornwall në qershor./ Opinion.al

 

Pas