Aktualitet

Video/ Lumi Osum del nga shtrati, uji vërshon në qytet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:39 - 01/12/17 |
b.f

Gjendja paraqitet e rënduar në Berat, për shkak të daljes nga shtrati të lumit Osum.

Referuar të dhënave të para lumi ka vërshuar drejt qytetit, duke kërcënuar seriozisht dhjetra banesa dhe biznese.

Dalja e këtyre lumenjve pritej dhe më herët, pasi autoritetet shtetërore kishin paralajmëruar qytetarët për përmbytje në Berat, Fier e Vlorë, tre rrethet që preken më shumë nga Vjosa dhe Osumi.

Gjatë 24 orëve të fundit, në qarkun e Beratit ka pasur përmbytje tokash e banesash dhe ndërprerje të energjisë elektrike në disa zona.

Deri tani pjesa më e prekur nga përmbytjet ka qenë Shqipëria qendrore me zona si Kruja, Fushë-Kruja, Kurbini, Tirana (periferia), Durrësi etj.

Pas