Aktualitet

Luljeta Bozo tregon pse ekspertët e huaj nuk mund të vendosin për godinat


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:00 - 04/12/19 |
Al Do

Luljeta Bozo 77 vjeç, profesoreshë në fushën e inxhinierisë, është një nga emrat më të vlerësuar akademikë në Shqipëri. Ajo ka rreth 54 vite punë në botën e shkencës, inxhinierisë dhe gjeoteknikës.

Luljeta Bozo në këto ditë pas tërmetit fatal të 26 Nëntorit, ka qenë e gatshme të ndajë informacionin që ka, dijet e saj në ndihmë të informimit të njerëzve, duke vlerësuar dëmet e tërmetit, por edhe edhe ka shpjeguar arsyet e shkatërrimit të godinave në shumë zona. Sot ajo ka qenë e ftuar në programin “Rudina” në Tv Klan.

Ajo e para kaloi si kaloi, por në fakt ishte një paralajmërim. Fatmirësisht pa asnjë dëm në jetë njerëzish. Se tërmeti gjithmonë do ketë dëmtime, nuk diskutohet, s’ka tërmet që nuk shkakton dëmtime. Sado i mirë të jetë projekti, sado mirë të jetë ndërtuar, ti nuk mund ta parashikosh kurrësesi sesi të vjen ajo lëkundja. Ne inxhinierët punojmë gjithmonë me skema, i skematizojmë gjërat, i bëjmë, por sa i jemi afruar realitetit e vërteton tërmeti. Kur bie tërmeti, ne e marrim vesh i kemi bërë mirë apo s’i kemi bërë mirë dhe ku kemi gabuar dhe i përmirësojmë. Disa gjëra mund të ishin paraprirë”.

Më tej, Luljeta Bozo shprehet se ekspertët e huaj nuk duhet të japin vendimin përfundimtar në lidhje me ndërtesat e dëmtuara sepse ata nuk njohin kushtet gjeologjike dhe sizmike të vendit tonë.

Ndërkaq, erdhi ky i dyti dhe masat e para u morën shumë shpejt, shumë mirë dhe tani është masa që duhen verifikuar. Kanë thirrur dhe të huaj, por unë mendoj se tonin këtu nuk do ta japi eksperti i huaj se ai nuk njeh as kushtet gjeologjike të vendit tonë, as kushtet sizmike, nuk njeh as teknologjitë që përdorim ne, as mënyrën si ne kemi ndërtuar. Ne kemi veçoritë tona, pavarësisht se jemi në një rajon sizmik, por ndryshe ndërtojnë në Itali, çdo vend ka specifikat e veta. Ekspertët e huaj janë të mirëpritur se mund të kenë dhe më shumë eksperiencë, por tonin në marrjen e vendimeve duhet ta japin tanët. Ekspertët duhet të jenë njerëz që kanë shumë përvojë”.

Për 45 vite, Bozo ka dhënë mësim në Fakultetin e Inxhinierisë së Ndërtimit duke nxjerrë breza të tërë inxhinierësh. Luljeta ka dy fëmijë, Petrin dhe Ilirjanën. /tvklan.al

Pas