Bota

Luftimet me Azerbajxhanin, Armenia: Janë vrarë 49 ushtarë armenëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:07 - 13/09/22 |
Opi Nion

Të paktën 49 ushtarë armenë kanë mbetur të vrarë si pasojë e përleshjeve me Azerbajxhanin. Lajmi u bë i ditur nga kryeministri i Armenisë, Nikol Pashinyan.

“Për momentin, ne kemi 49 trupa të vrarë dhe për fat të keq nuk është shifra përfundimtare”, tha kryeministri Nikol Pashinyan në parlamentin në kryeqytetin armen Jerevan.

Ai tha se intensiteti i luftimeve ishte ulur pas bombardimeve të rënda nga Azerbajxhani që filluan gjatë natës.

Më herët të martën, Armenia u bëri thirrje liderëve botërorë për ndihmë, duke thënë se forcat e Azerbajxhanit po përpiqeshin të avanconin në territorin e saj.

Nga ana tjetër, Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit tha se forcat e saj po i përgjigjeshin provokimit armen dhe mohoi pretendimet se ata po goditnin infrastrukturën civile. Ai tha se përleshjet morën jetën e disa prej trupave të saj, pa dhënë numrin e viktimave.

Azerbajxhani dhe Armenia zhvilluan dy luftëra në vitet 1990 dhe në 2020 mbi Nagorno-Karabakh, një zonë e populluar nga armenët e Azerbajxhanit.

Gjashtë javë luftime në vjeshtën e vitit 2020 morën më shumë se 6,500 jetë dhe përfunduan me një armëpushim të ndërmjetësuar nga Rusia.

Sipas marrëveshjes, Armenia lëshoi ​​pjesë të territorit që kishte kontrolluar për dekada dhe Moska vendosi rreth 2,000 paqeruajtës rusë për të mbikëqyrur armëpushimin e brishtë. Separatistët etnikë armenë në Nagorno-Karabakh u shkëputën për herë të parë nga Azerbajxhani kur Bashkimi Sovjetik u shemb në 1991. Konflikti që pasoi mori rreth 30,000 jetë./Opinion.al

 

 

 

 

Pas