Bota

Luftëtarët afrikanë: Gati të bashkohemi me vëllezërit rusë në Ukrainë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:27 - 11/03/22 |
Opi Nion

Luftëtarët në Republikën e Afrikës Qendrore janë zotuar për besnikëri ndaj Kremlinit dhe kanë thënë se po përgatiten të hyjnë në luftën në Ukrainë.

Një grup prej dhjetë ushtarësh të armatosur rëndë kanë thënë se së shpejti do të bashkohen me “vëllezërit e tyre rusë” në vijën e frontit për të sjellë “paqe dhe rend”.

Presidenti Putin dha dritën jeshile për të sjellë mijëra “vullnetarë” nga Lindja e Mesme.

Në një takim këtë mëngjes, Sergei Shoigu, ministri rus i mbrojtjes, tha se kishte 16,000 “vullnetarë” në Lindjen e Mesme, të cilët ishin gati të vinin për të luftuar me forcat ruse në rajonin separatist Donbas të Ukrainës lindore.

“Nëse e shihni se ka këta njerëz që duan me dëshirën e tyre, jo për para, të vijnë për të ndihmuar njerëzit që jetojnë në Donbas, atëherë ne duhet t’u japim atyre atë që duan dhe t’i ndihmojmë ata të arrijnë në zonën e konfliktit,” tha Shoigu.

Pas