Bota

Lufta në Ukrainë: Rusia thotë se ka pasur përparim thelbësor në bisedimet e paqes


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:29 - 13/03/22 |
Opi Nion

Rusia thotë se ka pasur ‘përparim thelbësor’ në bisedimet e paqes me Ukrainën dhe ‘pozicioni i përbashkët’ mund të arrihet së shpejti.

Përparimi i mundshëm vjen pasi negociatori ukrainas dhe këshilltari presidencial Mykhailo Podolyak tha gjithashtu se ai mendonte se mund të arrihet përparim në bisedimet me Rusinë brenda  ditësh.

Një delegat rus i përfshirë në negociatat e paqes me Ukrainën ka thënë se bisedimet kanë bërë “përparim thelbësor” dhe një “pozicion i përbashkët” mund të arrihet së shpejti, raporton agjencia shtetëtërore ruse RIA.

Leonid Slutsky shtoi se delegacionet mund të arrijnë së shpejti projekt-marrëveshjet.

Slutsky tha: “Sipas pritshmërive të mia personale, ky përparim mund të shndërrohet në ditët në vijim në një pozicion të përbashkët të të dy delegacioneve, në dokumente për nënshkrim.”

Zhvillimi vjen pasi negociatori ukrainas dhe këshilltari presidencial Mykhailo Podolyak tha gjithashtu të dielën se ai mendonte se mund të arrihet përparim në negociatat në ditët në vijim.

Ai shtoi se pala ruse ishte bërë më konstruktive, raporton Sky neës.

Ukraina ka thënë më parë se është e gatshme të negociojë, por jo të dorëzohet apo të pranojë ndonjë ultimatum.

“Ne nuk do të pranojmë në parim për asnjë pozicion. Rusia tani e kupton këtë. Rusia tashmë ka filluar të flasë në mënyrë konstruktive. Unë mendoj se do të arrijmë disa rezultate fjalë për fjalë brenda disa ditësh,” tha ai në një video të postuar në internet.

Podolyak tha gjithashtu se Ukraina po punon me Izraelin dhe Turqinë si ndërmjetës për të finalizuar një vendndodhje dhe kornizë për negociatat e paqes me Rusinë.

“Kur të përpunohet, do të ketë një takim. Mendoj se nuk do të duhet shumë kohë që të arrijmë atje,” tha ai në televizionin kombëtar.

Tre raunde bisedimesh midis dy palëve në Bjellorusi, së fundmi të hënën e kaluar, janë fokusuar kryesisht në çështjet humanitare dhe kanë çuar në hapjen e kufizuar të disa korridoreve për civilët për t’i shpëtuar luftimeve.

Presidenti rus Vladimir Putin tha të premten se kishte pasur disa “ndryshime pozitive” në bisedime, por nuk dha detaje. Të shtunën, Kremlini tha se diskutimet midis zyrtarëve rusë dhe ukrainas kishin vazhduar “në format video”.

Përparimi i mundshëm vjen pasi tridhjetë e pesë persona u vranë në një sulm ajror rus në një bazë ushtarake ukrainase të përdorur për stërvitjet e NATO-s më pak se 15 milje nga kufiri polak, tha guvernatori i rajonit Lviv.

Maksym Kozytskyy tha gjithashtu se 134 persona u plagosën pasi 30 raketa u qëlluan në Qendrën Ndërkombëtare për Ruajtjen e Paqes dhe Sigurisë në Yavoriv, në atë që duket të jetë sulmi më perëndimor i luftës deri më tani./Opinion.al

 

 

Pas