Bota

Lufta në Ukrainë/ Rusia bombardon 3 shkolla dhe katedralen në Kharkiv


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:49 - 03/03/22 |
Opi Nion

Lufta në Ukrainë tashmë ka hyrë në ditën e 8-të. Ndërkohë sot raportohet se një numër qytetesh në Ukrainë, përfshirë Okhtyrka dhe Kharkiv, pësuan dëme të mëdha pas bombardimeve ruse gjatë natës.

Kyiv Independent raportoi në një Twitter se bombardimet ruse në Kharkiv goditën tre shkolla dhe Katedralen e qytetit, duke shtuar se dëme serioze u shkaktuan gjithashtu në Okhtyrka, ku u shkatërruan dhjetëra ndërtesa banimi.

Gjashtë të rritur dhe dy fëmijë u vranë në një ndërtesë banimi si rezultat i një sulmi rus në qytetin e Izyum në rajonin e Kharkiv.

Pas