Bota

Lufta në Ukrainë/ Putin viziton Iranin në një udhëtim të rrallë ndërkombëtarBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:11 - 19/07/22 |
Opi Nion

Presidenti rus Vladimir Putin është në Iran, dhe ky është udhëtimi i tij i dytë jashtë vendit që kur filloi pushtimin e Ukrainës në shkurt.

Putin u takua me Presidentin e Iranit Ebrahim Raisi në Teheran. Ai do të takohet më vonë me liderin suprem të Iranit dhe presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan.

BBC shkruan se eksportet e grurit, Siria dhe konflikti i Ukrainës janë në axhendë.

Vizita është një shans për të thelluar lidhjet me Iranin, një nga pak aleatët e mbetur ndërkombëtarë të Rusisë.

Kjo vjen pas akuzave të zyrtarëve amerikanë javën e kaluar se Teherani po planifikonte të furnizonte Rusinë me qindra drone për luftën e saj në Ukrainë. Të martën, gjigandi rus i energjisë Gazprom nënshkroi një marrëveshje të re zhvillimi me vlerë 40 milion dollarë (33 milion £) me kompaninë shtetërore të naftës të Iranit.

Pas takimit të tij me Raisi, Putin tha se marrëdhëniet midis Iranit dhe Rusisë po “zhvilloheshin me një ritëm të mirë”.

Putin tha se të dy vendet po forcojnë lidhjet në fusha të tilla si siguria ndërkombëtare, tregtia dhe “zgjidhja e krizës në Siri”./Opinion.al

Pas