Bota

Lufta në Ukrainë, OKB: Do të ketë rritje të madhe të çmimit të ushqimeve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:10 - 11/03/22 |
Opi Nion

Çmimet ndërkombëtare të ushqimeve mund të rriten nga 8% në 20% si rezultat i luftës në Ukrainë, thotë agjencia e ushqimit e OKB-së.

Në një vlerësim paraprak mbi pushtimin rus të Ukrainës, Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë thotë se  20-30% e drithërave të zakonshme të dimrit, misrit dhe farave të lulediellit në Ukrainë nuk do të mbillen ose do të mbeten të pavjelura.

Nga ana tjetër, Rusia është eksportuesi më i madh në botë i grurit, ndërsa Ukraina është e pesta më e madhe, shton ai.

Së bashku, ato sigurojnë 19% të furnizimit të elbit në botë, 14% të grurit dhe 4% të misrit.

Konflikti gjithashtu pritet të shkaktojë një rritje të madhe të njerëzve të kequshqyr në mbarë botë, me një raport prej 8 për 12 milionë njerëz.

Pas