InstaBIZ

Lufta kundër koronavirusit, këngëtarja dhuron 5 milionë dollarë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:04 - 23/03/20 |
el ida

Rihanna ka dhuruar 5 milionë dollarë për të luftuar koronavirusin.

Fondacioni i drejtuar nga ylli i muzikës “Clara Lionel Fondation” njoftoi se ka akorduar një fond prej 5 milionë dollarësh, të cilat do të shkojnë për marrjen e masave urgjente për të perballuar Covid-19 në Shtetet e Bashkuara dhe në vende të tjera të botës.

Paratë do të shkojnë për mencat e ushqimit që i shërbejnë komuniteteve në rrezik dhe për të moshuarit në Shtetet e Bashkuara, po ashtu një pjesë e shumës do të përdoret për të promovuar përshpejtimin e testimit dhe për kujdesin ndaj virusit në vende si Haiti dhe Malavi.

Fondet do të përdoren gjithashtu për të blerë pajisje mbrojtëse për punonjësit e shëndetit që janë në vijën e parë të “luftës” dhe për laboratorët diagnostikues, për të përshpejtuar zhvillimin e vaksinave dhe terapive të tjera në të gjithë globin. /Opinion.al

Pas