Kryesore

Luan Baçi: Basha më kërkoi të mos shkoja në foltore


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:03 - 29/10/21 |
Opi Nion

Deputeti i PD-së Luan Baçi , ish-kryetar i kësaj force në Fier, ka thënë në një interviste televizive se Lulzim Basha i ka kërkuar të mos shkojë në takimet e Berishës.

Baçi, i cili u pa në foltoren e Berishës në Fier, tha se gjithashtu do të jetë pjesëmarrës në Kuvendin Kombëtar të thirrur nga Berisha.

“Basha më ka kërkuar që të mos shkoj, që të jem i paanshëm, po këtu nuk ka punë për neutralitet, por unë e shikoja të domosdoshme dhe më pëlqeu që nisi, ditën që ka ardhur Berisha në Fier, nuk jam marrë me organizimin, nuk kam bërë asnjë pune, thjesht kam ardhur vetë, nuk kishte nevojë, demokratët kanë nevojë për ndryshim. Rreth 90% e delegatëve kanë dorëzuar formularët për të Kuvendin, në % shumë të lartë të gjithë janë të paduruar për një Kuvend, Kuvendi i parë ishte një formalitet, që u bë në një kohë shumë të shkurtër”, tha Baçi.

Ndër të tjera gjatë intervistës së tij në Report Tv, Baçi ka kërkuar ndjesë edhe për mënyrën e të votuarit në Parlamentin e Shqipërisë, ku shpesh kanë votuar pa njohur projektligjet apo nenet për të cilën po ngrinin dorën.

“Për disa veprime që kemi bërë në Kuvend, më duhet të kërkoj edhe ndjesë për të votuarit pa parë se ç’kemi votuar, në një Kuvend shumë të shpejt, pa bërë asnjë lloj analize. Nuk kisha projekt statutin dhe te nenet ishte votim krejt formal. U votuan dhe pika në statuti që janë të çuditshme për mua që i votova dhe kjo për mua është për të ardhur keq, ishte faji jonë dhe faji im, sepse duhet që të ishte marrë që më parë projekt statuti”, tha Baçi./Opinion.al

Pas