Aktualitet

Përplasje në Kavajë, policia shpërndan turmën me gaz lotsjellës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:07 - 19/06/19 |
Opi Nion

Mbështetësit e opozitës janë përplasur me policinë në KZAZ e Kavajës. Protestuesit kanë tentuar të futen brenda ambienteve të shkollës “3 Dëshmorët” për të marrë materialet zgjedhore.

Ndërkohë, policia ka përdorur gaz lotsjellës dhe bomba tymuese, për të shpërndarë protestuesit. Mësohet se protestuesit kanë thyer derën e ndërtesës dhe tentojnë të hyjnë brenda.

Po ashtu, teksa kërkojnë lirimin e ambienteve të KZAZ-së, mbështetësit e opozitës kanë shkatërruar gardhin rrethues të ndërtesës.

Më herët, bashkia e Kavajës kishte lënë afat deri në orën 20:00 për heqjen e materialeve të KZAZ nga ambientet e shkollës “3 Dëshmorët”.

Ditët e fundit, mbështetësit e opozitës kanë shkattëruar materialet zgjedhore, dukëbërë thirrje që të respektohet vendimi i presidentit Ilir Meta.

Lidhur më këto ngjarje ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj dhe tha se do të shkrinte disa polici bashkiake./ Opinion.al E.Xh.

Pas