Bota

Lista/Këto janë disa nga kompanitë që kanë tërhequr biznesin e tyre nga Rusia


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:50 - 09/03/22 |
Opi Nion

Pas presionit ndërkombëtar dhe sanksioneve të vendosura, një numër kompanish dhe markash kanë tërhequr të gjithë biznesin e tyre nga Rusia.

Një prej tyre ishte edhe McDonald’s, e cila ka bërë të ditur se mbyllja e dyqaneve në Rusi i kushton atyre 50 milionë dollarë në muaj.

Kompania tha dje se do të mbyllë përkohësisht të gjitha restorantet e saj në Rusi, duke përfshirë vendndodhjen e saj ikonike në Sheshin Pushkin, duke rritur presionin ndaj markave të tjera globale për të ndërprerë operacionet në vend pas pushtimit të Ukrainës nga Moska.

Pepsi, Coca-Cola dhe Starbucks janë ndër zinxhirët e tjerë të mëdhenj që thonë se do të ndalojnë përkohësisht shitjen e produkteve të tyre dhe do të mbyllin të gjitha pikat e tyre në Rusi.

Disa nga bizneset që kanë vendosur të tërhiqen nga Rusia:

Coca-Cola

McDonald’s

Starbucks

Mothercare

Ikea

Spotify

Netflix

H&M

Disney

Adidas

BP

Apple

Microsoft

Paypal

Visa

Mastercard

American Express

TikTok

Unilever

Prada

Pepsi

Pas