Bota

Lija e majmunëve emergjencë globale? Çfarë thotë OBSHBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:48 - 26/06/22 |
Opi Nion

Lija e majmunëve nuk mund të konsiderohet për momentin një emergjencë shëndetësore. Kështu është shprehurkreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Pas një takimi të ekspertëve, ai tha se lija e majmunëve është një kërcënim për shëndetin, evolucioni i të cilit është shqetësues, por ende nuk ka arritur në fazën e një emergjence shëndetësore globale.

“Për momentin, ngjarja nuk përbën një emergjencë ndërkombëtare të shëndetit publik, që është niveli më i lartë i alarmit që mund të lëshojë OBSH”, tha Tedros.

Me më shumë se 3200 raste të konfirmuara të lisë së majmunëve të raportuara në gati 50 vende,

OBSH zhvilloi një takim për të shqyrtuar nëse do ta klasifikonte shpërthimin e vazhdueshëm të lisë së majmunëve jashtë zonave tradicionale endemike në Afrikë si një “emergjencë globale”.

Komiteti ra dakord që shpërthimi i lisë së majmunëve nuk përbënte një “emergjencë të shëndetit publik me shqetësim ndërkombëtar”. por në këtë fazë, por duhej të frenohej për të parandaluar përhapjen e mëtejshme dhe të monitorohej nga afër.

Komiteti rekomandoi gjithashtu që shpërthimi i lisë së majmunëve të vlerësohej përsëri pas disa javësh.

Pas