Bota

Liderët e BE-së urojnë Macronin për fitoren: Kemi nevojë për një Evropë solide


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:52 - 24/04/22 |
Opi Nion

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka përshëndetur rezultatin e zgjedhjeve presidenciale në Francë dhe ka uruar Emmanuel Macron për fitoren e tij të parashikuar.

‘Urime të ngrohta i dashur Emmanuel Macron. Në këto kohë të trazuara, ne kemi nevojë për një Evropë solide dhe një Francë që është plotësisht e përkushtuar ndaj një Bashkimi Evropian më sovran dhe më strategjik.’- shkruan Micheal.

Urimit të tij i bashkohet edhe presidentja e Komisionit të BE-së, Usula von der Leyen, e cila thotë se mezi pret të punojë edhe një herë me presidentin e rizgjedhur.

‘I dashur EmmanuelMacron, urime për rizgjedhjen tuaj si President i Republikës. Mezi pres të vazhdojmë bashkëpunimin tonë të shkëlqyer. Së bashku, ne do të çojmë Francën dhe Evropën përpara.’- shkruan Von der Leyen.

Presidenti Macron pritet të marrë 58,2% të votave ndaj 41,8% të Le Pen, sipas një analize të të dhënave të votimit nga anketuesit Ipsos & Sopra Steria të kryer për transmetuesit France Televisions dhe Radio France.

Pas