-Kulturë

Le Temps/ Kisha shqiptare ndahet nga ajo greke, me iniciativë të Fan Nolit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:16 - 10/12/19 |
Al Do

Nga Aurenc Bebja, Francë

“Le Temps” ka botuar, të premten e 2 shtatorit 1921, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me shkëputjen e kishës ortodokse shqiptare nga ajo greke, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Kisha shqiptare ndahet nga ajo greke

Na shkruajnë nga Korça :

Lëvizja separatiste fetare në Shqipëri e udhëhequr nga imzot Fan Noli, president i delegacionit shqiptar në Lidhjen e Kombeve, sapo mori formë.

 Kisha shqiptare është shkëputur nga ajo greke dhe ky lajm, i shpallur nëpërmjet një manifesti, është përshëndetur me entuziazëm nga popullsia ortodokse.

 Kisha shqiptare, pas atyre rumune, serbe dhe bullgare, bëhet kombëtare dhe shkëputet nga patriarkana e Fanarit.

Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania: https://www.darsiani.com/la-gazette/le-temps-1921-kisha-ortodokse-shqiptare-me-iniciative-te-fan-nolit-eshte-shkeputur-nga-ajo-greke/

Pas