Bota

Lavrov: Rusia nuk është e pastër, nuk kemi turp të tregojmë se kush jemiBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:58 - 17/06/22 |
Opi Nion

Që kur ushtria ruse sulmoi Ukrainën gati katër muaj më parë, mijëra civilë janë vrarë dhe qytete të tëra janë kthyer në gërmadha, ndërsa miliona ukrainas janë larguar nga shtëpitë e tyre.

Por të enjten, ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov në një intervistë për BBC tha se gjërat nuk ishin ashtu siç dukeshin.”Ne nuk e pushtuam Ukrainën,” pohoi ai. “Ne shpallëm një operacion special ushtarak sepse nuk kishim absolutisht asnjë mënyrë tjetër për t’i shpjeguar Perëndimit se zvarritja e Ukrainës në NATO ishte një akt kriminal.

Që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt, Lavrov ka dhënë vetëm disa intervista për mediat perëndimore.

Ai përsëriti linjën zyrtare të Kremlinit se kishte nazistë në Ukrainë. Zyrtarët rusë shpesh pretendojnë se ushtria e tyre po “de-nazifizon” vendin.

Gazetari i citoi atij një raport zyrtar të Kombeve të Bashkuara për fshatin ukrainas Yahidne, në rajonin Chernihiv, i cili thotë se “360 banorë, përfshirë 74 fëmijë dhe pesë persona me aftësi të kufizuara, u detyruan nga forcat e armatosura ruse të qëndrojnë për 28 ditë në bodrum. i një shkolle… Nuk kishte tualete, ujë… vdiqën 10 të moshuar”.

“A është kjo luftë kundër nazistëve?” – e pyeti ai.

“Është një keqardhje e madhe,” tha zoti Lavrov, “por diplomatët ndërkombëtarë, duke përfshirë Komisionerin e Lartë të OKB-së për të Drejtat e Njeriut, Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së dhe përfaqësues të tjerë të OKB-së, po vihen nën presion nga Perëndimi. Dhe shumë shpesh ata janë duke u përdorur për të përforcuar lajmet e rreme të përhapura nga Perëndimi.”

“Rusia nuk është e pastër. Rusia është ajo që është. Dhe ne nuk kemi turp të tregojmë se kush jemi.”-vijoi ai.

Lavrov, 72 vjeç, ka përfaqësuar Rusinë në skenën ndërkombëtare për 18 vitet e fundit, por sanksionet perëndimore tani janë vendosur ndaj tij dhe vajzës së tij.

SHBA e ka akuzuar atë për përgjegjësi të drejtpërdrejtë për pushtimin e Ukrainës.

Më pas gazetari pyeti për marrëdhëniet ruse me Britaninë e Madhe, e cila është në listën zyrtare të Rusisë të vendeve jomiqësore të Rusisë.

“Unë nuk mendoj se ka më hapësirë ​​për manovrim,” më tha zoti Lavrov, “sepse të dy Kryeministri Boris Johnson dhe Liz Truss thonë hapur se ne duhet të mposhtim Rusinë, ne duhet ta detyrojmë Rusinë të gjunjëzojë. Vazhdoni, atëherë, bëjeni!”

Muajin e kaluar sekretari i jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar tha se Vladimir Putin i Rusisë po poshtëronte veten në skenën botërore dhe se “ne duhet të sigurohemi që ai të përballet me një disfatë në Ukrainë”.

I pyetur se si e shikonte Britaninë e Madhe tani, Lavrov tha se ajo “po sakrifikonte edhe një herë interesat e popullit të saj për hir të ambicieve politike”.

Ndërkohë për dy britanikë të dënuar së fundmi me vdekje nga separatistët rusë në Ukrainën lindore të pushtuar gazetari tha se në sytë e Perëndimit, ishte Rusia ajo që ishte përgjegjëse për fatin e tyre, ndërsa Lavrov u përgjigj: “Unë nuk jam aspak i interesuar për sytë e Perëndimit. Mua më intereson vetëm e drejta ndërkombëtare. Sipas ndërkombëtareve Ligji, mercenarët nuk njihen si luftëtarë”.

Gazetari u shpeh se burrat kishin shërbyer në forcat e armatosura të Ukrainës dhe nuk ishin mercenarë. Sakaq, Lavrov u përgjigj se kjo duhet të vendoset nga një gjykatë./Opinion.al

 

Pas