Bota

Lavrov: Rusia e gatshme të diskutojë shkëmbimin e të burgosurve me SHBA Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:44 - 05/08/22 |
Opi Nion

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov tha se Rusia është e gatshme të zhvillojë bisedime për shkëmbimin e të burgosurve me SHBA, një ditë pasi ylli i basketbollit Brittney Griner u dënua për kontrabandë droge dhe u dënua me nëntë vjet burg për transportimin e më pak se një gram vaj kanabisi në një aeroport të Moskës.

Lavrov tha se Kremlini është i gatshëm ta diskutojë këtë temë, por brenda kornizës së kanalit diplomatik që është rënë dakord nga presidentët, raporton CCN.

“Ekziston një kanal i specifikuar për të cilin është rënë dakord presidenti rus Vladimir Putin dhe presidenti i SHBA Joe Biden, dhe pavarësisht se çfarë thotë dikush publikisht, ky kanal do të mbetet në fuqi,” tha Lavrov këtë të premte në Samitin e Azisë Lindore.

Pak më vonë, Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha në të njëjtin samit se SHBA do të ndjekin bisedimet me Rusinë.

“Ne parashtruam, siç e dini, një propozim thelbësor për të cilin Rusia duhet të angazhohet me ne. Dhe ajo që Ministri i Jashtëm Lavrov tha këtë mëngjes dhe tha publikisht është se ata janë të përgatitur të angazhohen përmes kanaleve që ne kemi krijuar për ta bërë këtë. Dhe ne do ta ndjekim atë,” tha Blinken në një konferencë shtypi.

Komentet nga secila palë sugjerojnë se një proces negociues, i cili tashmë është dëshmuar kompleks, mund të përshpejtohet në ditët në vijim./Opinion.al

Pas