Bota

Lavrov: Perëndimi nuk po respekton premtimin për të ndihmuar eksportet ruseBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:45 - 06/09/22 |
Opi Nion

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha të martën se Perëndimi nuk po respekton premtimin e tij për të ndihmuar eksportet ruse të ushqimit dhe mbetjeve të arrijnë tregjet globale, duke ngritur pikëpyetje në lidhje me angazhimin e Rusisë ndaj marrëveshjejes me  Ukrainën për eksportet.

Lavrov tha se Perëndimi nuk i kishte lehtësuar sanksionet për ta bërë më të lehtë për Rusinë dërgimin e produkteve të saj bujqësore jashtë vendit. Moska e pa angazhimin si një pjesë kyçe të një marrëveshjeje të korrikut të ndërmjetësuar nga Kombet e Bashkuara dhe Turqia për t’i dhënë fund një bllokade mbi eksportet e drithërave të Ukrainës nga portet e saj jugore dhe për të lehtësuar një krizë globale ushqimore që po afrohet.

“Kolegët tanë perëndimorë nuk po bëjnë atë që na është premtuar nga Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së. Ata nuk po marrin vendime për të hequr sanksionet logjistike që pengojnë hyrjen e lirë të grurit dhe plehrave ruse në tregjet botërore”, tha Lavrov në një konferencë shtypi në Moskë.

Moska tha se sanksionet perëndimore e bëjnë më të vështirë organizimin e transportit dhe sigurimin e ngarkesave të saj, edhe pse sanksionet nuk shënjestrojnë drejtpërdrejt eksportet e saj të ushqimit dhe plehrave./Opinion.al

Pas