Bota

Lavrov flet me Vatikanin, ministria e Jashtme Ruse jep detaje


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:26 - 08/03/22 |
Opi Nion

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov ka biseduar me Vatikanin.

BBC raporton se Lavrov parashtroi pozicionin e Rusisë për Ukrainën dhe shprehu shpresën për një raund tjetër të bisedimeve midis Moskës dhe Kievit.

Ministria e Jashtme ruse raporton se Lavrov  ka folur për “marrëveshje mbi problemet kryesore që qëndrojnë në themel të krizës në Ukrainë mënyrë që të ndalen armiqësitë.”

Të dielën Papa tha se lufta po çonte në “vdekje, shkatërrim dhe mjerim” kur ai iu drejtua turmave në Sheshin e Shën Pjetrit.

Ndërkohë, Lavrov do të takohet me homologun e tij ukrainas Dmytro Kuleba për bisedime në Turqi të enjten./Opinion.al

Pas