-Kulturë

L’Avenir De Tonkin 1937/ Dështon tentativa komuniste për të rrëzuar Zogun


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:25 - 04/10/19 |
xhu lia

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 4 Tetor 2019

“L’Avenir du Tonkin” ka botuar, të enjten e 20 majit 1937, në faqen n°11, një shkrim në lidhje me tentativën komuniste për të rrëzuar nga froni mbretin Zog, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Komunizmi dhe përpjekja e kryengritjes shqiptare

“Berlin. – Një shkresë jozyrtare e botuar nga gazetat gjermane flet për përpjekjen e kryengritjes së Shqipërisë, në të cilën theksohet karakteri komunist.

Kjo shkresë dëshmon se grushti i shtetit u përgatit nga agjentët e Moskës dhe përfundon se Komunistja Internacionale (Ndërkombëtare) bëri gabime serioze në llogaritjet e saj, sepse nuk mori parasysh lidhjen e fortë të popullatës shqiptare ndaj Mbretit të saj.”

Pas